Oczko wodne – co musisz wiedzieć?

Oczko wodne to nie jedynie świetny element aranżacji naszej działki. Oczko może stanowić miejsce gdzie świetnie się zrelaksujemy i miło spędzimy czas.
Zanim zaczniemy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszystkie konieczne produkty: drobny kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od określenia kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym albo linką, dzięki którym dokładniej będzie można oszacować model oraz wielkość zbiornika. Do przeprowadzenia wszystkich prac konieczne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Pomyśleć również trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty i taczki. Oświetlenie oczka wodnego można zrobić w formie lamp stacjonarnych instalowanych na brzegu bądź jako światło dna, z lampami umieszczonymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest umieszczenie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Skutecznym rozwiązaniem kłopotu może stanowić rozwinięcie nad zbiornikiem siatki zabezpieczającej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest dość pochłaniającym zajęciem. Małe oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, wśród krzaków, które dadzą przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, żeby w takich niewielkich pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Istotne jest jednocześnie odpowiednie ochronienie foli – dzięki temu ograniczamy niebezpieczeństwo zniszczenia jej przez ostre kamienie oraz solidnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy też użyć zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii ochraniających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego może być rzeczą prostą oraz szybką pod warunkiem, iż został on właściwie zaaranżowany bądź zaprojektowany. Sprawdź ten wpis i dowiedz się więcej o oczkach wodnych.
Wielkość oczka powinna być dobrana do rozmiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego przemieszczania się po posesji. Jego wymiar należałoby dopasować tak, by zbiornik podkreślał wyłącznie estetykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz użyć do uformowania wzniesień, na których posadzisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje niebezpieczne a także zapobiegają patologicznemu rozrostowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której gwiaździste liście ograniczają dostęp oświetlenia do podłoża zbiornika, a tym samym hamują rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można również rozlokować worki z kwaśnym torfem – one również utrudniają proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to zwłaszcza istotne, jeżeli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie starczyć. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, którego główną funkcją będzie poruszanie wody. Jeśli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć dobrze krańce oczka wodnego płotkiem albo murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umiejscowionej płytko pod zwierciadłem wody, aby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem używania gotowej formy jest to, iż da się w ten sposób wykonać jedynie niewielkie oczko, ponieważ gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 150 cm w najdłuższym wymiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich wariant do właściwej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz mikroklimat, ponieważ nawilżają powietrze i przynosi orzeźwiającą świeżość w duszne ciepłe dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było zlokalizowane w strategicznym miejscu naszej nieruchomości, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, by staw komponował się z roślinnością ogrodu i pasował do całkowitej kompozycji otoczenia. Należy zaznaczyć, że w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kontury krańców.

You may also like...