Domy energooszczędne – postaw na innowację!

Świetna inwestycja to bez wątpienia taka, jaka prędzej lub później zacznie owocować. Moim zdaniem bez wątpienia taka lokatą jest budowa energooszczędnego domu.
Wygląda na to, że wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać tylko przez parę miesięcy (i to z różnorodnym nasileniem), podczas gdy światło oraz wszystkie urządzenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed cały rok. Budynek pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego przypływu zimnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Pomimo, że obsługa budynku pasywnego jest najtańsza, ich budowa wciąż nie napawa się dużą sławą. Wywołane jest to wysokimi kosztami finansowymi, jakie na samym starcie musi ponieść deweloper. Kupno materiałów budowlanych oraz instalacji może być w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaplanowanym oraz stworzonym budynku pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych kwalifikuje się również dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie zaprojektowanym domem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej prądu niż dom tradycyjny.

Największą zaletą budynku energooszczędnego jest oszczędność, którą regularnie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilka lat, więc moim zdaniem warto!
Podobnie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne wydatki budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, jakie maja przydać się do wysokiego obniżenia zużycia prądu. Domy energooszczędne mają niższe użycie prądu, ogrzewania oraz gorącej wody. Rezultat osiągamy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domku, właściwemu usytuowaniu na działce, izolacji, bądź przemyślanemu układowi pomieszczeń. Ogromne przeszklenia pozwolą maksymalnie wykorzystać światło słoneczne oraz jego ciepło. Na uwagę zasługuje także zastosowanie kolektorów słonecznych (pozyskujemy dodatkową energię), lub rekuperatorów, umożliwiających na otrzymywanie energii z powietrza wydostającego się z domku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po kilku latach. W obiektach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za duże straty energii. Należy też liczyć się z trudnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, iż struktura szkieletowa ścian w powiązaniu z niesłychanie trwałymi fundamentami oraz posadzką pozwala uzyskać dobre parametry cieplne ścian. Żeby zredukować zużycie mocy, w domach niskoenergetycznych, identycznie jak w budynkach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również układ domu ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich odpowiednio rozumiana. Sprowadza się to głównie do budynków z drewna a także tych z bali, które niezwykle często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest wyłącznie chwytliwym mottem. Dobry dom to taki, jaki jest ekonomiczny w utrzymaniu oraz niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy budynku z firmą budowlaną zależny jest od obszaru, w którym budujemy.

You may also like...