Kominek w salonie – sprawdziliśmy opinie użytkowników!
Nie bez powodu buduje się w niektórych wnętrzach, pozbawionych szansy instalacji kominka – na przykład w mieszkaniach w bloku – atrapy kominkowe czy kominki na gaz. Stanowi to polubowne rozwiązania dla tych, którzy chcą mieć w swoim salonie choćby kawałek owego urokliwego wyposażenia.
Urządzając salon z kominem, powinniśmy dobrze się zastanowić nad wyglądem, w jakim ma być urządzone pomieszczenie. Przeważnie decyduje o nim wygląd obudowy kominka. Może ona być wykonana w stylu klasycznym z kamienia, kafli czy cegły lub z produktów przeznaczonych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o równie właściwy odcień obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie decydującą ozdobą wnętrza, albo również będzie się w nie wtapiał. Należy także pamiętać, iż wbrew potocznym opiniom kominek wolno zamontować zarówno we mieszkaniach klasycznych, jak także niekonwencjonalnych. Spore znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma również wybór modelu kominka. Tutaj producenci oferują kominki przyczepione do ściany, kominy dwustronne czy narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne stworzenie osłony kominka, oprócz zwyczajnego kamienia możemy dobrać również prostą, ale niesłychanie efektowną cegłę czy piękne kafle, jakie wprowadzą do naszego domku charakter wiejskiej chaty. Bywa także, iż obecność kominka w mieszkaniu jest zaznaczona przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy czy kontrastującym także pod względem faktury, ale i także odcienia wykończeniem – kamiennym albo ceramicznym. Kominek często lokalizuje się również przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle umyka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka umożliwi ograniczyć te straty. Ponadto takie podejście umożliwia wybudować po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania czy relaksu na świeżym powietrzu.

Drzewo do kominka winno być jej jak najmniej wilgotne, bo gorzej się pali i zazwyczaj jest zanieczyszczona. Niezbędne jest doprowadzenie do komina żródła powietrza z, zewnątrz, co zapewnia właściwe jego działanie.
Dobrze jednak pamiętać, iż powiązanie czarnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej wykorzystać jeden z cieplejszych kolorów drzewa – lub użyć ciemne drzewo, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy też mieć na uwadze, że kominki opalane drewnem wymagają miejsca na składanie drzewa. Dodatkowo należy troszczyć się o płomień, a to wiąże się z koniecznością znoszenia drzewa. Najlepiej zatem, aby stanowisko składowania drewna nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, trzeba pamiętać, iż jego wykończenie powinno współgrać ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy wygląd innowacyjny albo tradycyjny, kominek może być centralnym elementem naszego salonu. Projektując kominek należałoby wziąć pod uwagę obustronne ułożenie względem siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor a także kominek koło siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje schludny nieład. Architekci wnętrz sugerują umieszczenie komina i telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak aby projekt salonu wyznaczał harmonijną całość. Bezpieczne i przyjemne w eksploatacji są również kominki elektryczne Identycznie jak urządzenia ekologiczne nie potrzebują podawania opału lub odprowadzania spalin, w tym przypadku natomiast nie dochodzi nawet do powstania ognia.