Sprawdź dobre projekty na aranżacje balkonu!

Balkon w bloku nie ma zwykle zbyt dużej powierzchni. Nie liczy się jednak wielkość a plan. Nawet drobny balkon może być ciekawy i dobrze urządzony. Aranżacja małego balkonu powinna być przede wszystkim użyteczna.
Na niewielkie balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, jakie po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy schowamy do skrzyni. Dobrym wyjściem są także stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie domu. Takie gotowe elementy wyglądają ładnie i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być zamontowane na stałe lub tymczasowo. W przypadku małych tarasów warto również wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki albo doniczki z kwiatami. Funkcję oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch opleciony wokół poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na wyjątkowo wąski balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić tworzą czarodziejski nastrój po zmroku. Z powodzeniem małe lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym natomiast można również zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe zamontować kinkiety. Niezwykle popularnym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z tarasami z klimatów PRL. Obecnie wracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w domku to nie lada wyzwanie – mała powierzchnia sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do zwykłych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o nudnym balkonie, który niczym się nie wyróżnia, zobacz ten post i dowiedz się jak zaaranżować balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest zadowalający (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność oraz stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odrestaurowania podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez trudności poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą szerokie pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie potrzebuje całkowitej wymiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie tylko uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy precyzyjnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, następnie za pomocą młotka a także dłuta finezyjnie rozbić płytkę i wyciągnąć złamane kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zatrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem niezwykle ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale ciągle będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Planów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przemyśleć.

You may also like...