Stelaże podtynkowe – sprawdź wady i zalety!

Podwieszone wyposażenia sanitarne sprawiają wrażenie lekkich, co oddziałuje na aranżację ubikacji. Dodatkowo stelaże podtynkowe ułatwiają podtrzymanie łazienki w czystości. Komfortowe jest zwłaszcza mycie podłogi, której przestrzeń nie jest ograniczona urządzeniami sanitarnymi.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtenczas podchodzono do nich z sporym sceptycyzmem, obawiając się głównie awaryjności instalacji skrytej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uznawane za w pełni wygodne, odpowiednio wytrzymałe, a także – podnoszące estetykę a także praktyczność łazienki. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera modernistycznego stylu a także wydaje się być przestronniejsze. Jednak, żeby móc radować się taką właśnie łazienką, należy najpierw wybrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to wielkie koszty, dyskomfort i przede wszystkim stres, którego chcemy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, że im bardziej specyficzny stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast dostrzec, że w większości przypadków wyższy koszt zakupowy kompensowany jest ostatecznym stylem a także funkcjonalnością łazienki. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób odpowiedni zainstalowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po wykonaniu zabudowy, może dostarczyć nam wielu problemów. Dobór konkretnej wielkości zabudowy stelaża determinuje o późniejszej lokalizacji klawisza spłukującego wodę. Przy niewysokiej zabudowie stelaża klawisz będzie maskowała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje wady oraz korzyści, co świadczy o potrzebie dostosowania go do indywidualnych preferencji.

Stelaż do WC i spłuczka podtynkowa, czyli inaczej mówiąc zestaw podtynkowy do WC, posiada szereg cech pozytywnych. Pośród zalet z użycia tego rozwiązania można wyróżnić, prócz zamaskowania nieestetycznej instalacji sanitarnej, proste utrzymanie czystości wokół toalety.
Najczęstszym modelem stelaży podtynkowych są te dedykowane do misek WC. Dodatkowo ich zastosowanie w łazience jest niezwykle atrakcyjne i funkcjonalne. Zamontowanie podwieszanej miski WC albo bidetu sprawia poczucie większej przestronności pomieszczenia, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika a także włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja schowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie higieny zarówno samej ceramiki, jak również podłogi w jej pobliżu. Wybierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają identycznie przez co łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do montowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Wyróżniają się przede wszystkim dużo łatwiejszym oraz szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, która jest zbudowana ze stali. Dzięki jej konstrukcji, stelaż można zainstalować również w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej urządzone są w specjalne wsporniki, jakie umożliwiają montaż. Należałoby podkreślić, że możliwe jest obudowanie ich dodatkową płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest zazwyczaj zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy także wykorzystać płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, jakie dzięki wyższej trwałości w zestawieniu z płytami karton-gips mogą być używane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy osiągnąć niezbędne w ubikacji półki bądź możemy zbudować wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę umieścić i wkomponować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w małych toaletach.

You may also like...